הקברניט, השלטון ולוחמת הסייבר


אחת המילים שפרצו לתודעה הציבורית בזמן האחרון היא 'סייבר'. היא מופיעה בעיקר  בצירופים : 'לוחמת סייבר' (cyberwarfare) , 'התקפות סייבר זדוניות' ואף 'כופר סייבר'.


מה מקור המילה שמשמעותה המקורית היא  'בקרה על המחשוב או על כל הקשור במחשבים עם דגש על המרשתת (אינטרנט)' ?


באנגלית המילה נכתבת cyber. התנועה הראשונה מעידה שמוצאה ביוונית קלאסית. כל מילה אנגלית שבאמצעה אות זאת (Y) היא ממקור יווני. אות זאת היא שעתוק של האות אופסילון (Υυ)  שאינה קיימת בלטינית .האות  u המוכרת לנו לא הייתה באלפבית הרומאי.

האות הראשונה במילה cyber,  C , מבוטאת באנגלית כ- S  ומכאן ביטויה של המילה אצלנו-  'סייבר'.

ביטויה המקורי של אותה אות, כפי שנפרט להלן, היה  ביוונית κ קַפָּא המקבילה לקוֹף החיכית שבשפתינו. ליוונים הייתה אות אחרת לביטוי העיצור השיני והיא סיגמא-Σ.

כדי לסבר את האוזן והעין בנושא המעבר השגוי  מ- κ  ל-  C ומכאן לאות סמ"ך בעברית , נתבונן במילה שפירושה 'תנועה'  κίνημα  קִינֶמָה אשר הייתה קיימת ביוונית קלאסית .

היא שועתקה למילה האמריקאית .........cinema  . משמעותה הקמאית תבוא לידי ביטוי בסלנג האנגלי בשמה הנרדף  - movie  .בעברית  משמעות זאת תשמר בהברה האחרונה- 'נוע'. 

נשוב ל'סייבר'. 

הפועל יווני קִיבֶּרְנָאוֹ κυβερνάω   פירושו 'שליטה בהגאיי (הספינה)' ביוונית κυβέρνιον  קִיבֶּרְנִיון. מכאן המילה הקלאסית  קִיבֶּרְנֵטֵס κυβερνήτης ' הַגַּאי' או 'רב חובל' שחדרה לעברית בתר- מקראית  בצורת 'קַבַּרְנִיט' יחד עם מילים אחרות מעולם הים- 'נווט' ו'נמל'  ! 

הפועל שהוזכר  קִיבֶּרְנָאוֹ קיבל בשל חשיבות הימאות בעולם היווני את המשמעות  'הנהג' ,'משול'. 

במשמעות זאת עבר הפועל ללטינית ושם האות κ  שועתקה ל- G וכך נוצר הפועל gubernare   שנכנס למספר שפות אירופאיות במשמעות 'שלט' (to govern,gouverner). המילה הצרפתית  gouvernail פירושה עד היום 'הגה האנייה'. 

הן העברית הבתר מקראית והן הלטינית עשו מאמץ לשמור על צילצול הצירוף κυ. כפי שנראה,  האנגלית לא הקפידה על צליל זה. 

הצורה הצרפתית משנת 1834 cybernétique  שהומצאה בעקבות שם התואר ביוונית קלאסית κυβερνητικός  קִיבֶּרְנֵטִיקוֹס נועדה להגדיר את המדע שעוסק בשלטון  אזרחי. זאת תוך הצמדות למשמעות הראשונית.

ממציאה היה הפיזיקאי אנדרה מארי אמפר שזכה להנצחה ביחידה למדידת זרם חשמלי הנושאת את שמו (ampère) . אמפר אגב גם המציא שנתיים מאוחר יותר את המילה cinématique שפירושה 'תורת התנועה של גופים במרחב' . מאוחר יותר תומצא באותה שפה המילה cinémathèque  במשמעות של 'אוסף סרטים' !


התיבה האנגלית cybernetics  הומצאה בשנת 1948 בעקבות המונח הצרפתי שהוזכר אך משמעותה שונתה לחלוטין. קיברנטיקה (אין עדיין תרגום הולם לעברית)  הוא תחום במתמטיקה שימושית העוסק בחקר תהליכי התקשורת, מערכות הבקרה ועקרונותיה.


בשתי השפות  בוטאה המילה כ-סיברנטיק(ס) שקיצורה הוא 'סיבר' המבוטאת באנגלית 'סייבר'.

מכאן- מידענות סייבר – פעולת גילוי ואיתור מידע דיגיטלי במרחב הקיברנטי (סייבר) ובעיקר  ברשת האינטרנט או המרשתת. לוחמת סייבר או התקפת סייבר הם נגזרותיו של המושג.


מי היה מאמין שהמילים קברניט,government  וסייבר נגזרו מאותו שורש?

דפדוף במילון
תוספת נופך:
מילון ספיר | מילון עברי עברי | מילון אנציקלופדי