מילון אבניאון - מילון עברי עברי
מייסד ועורך ראשון: איתן אבניאון
מילון המקרא
מילון ספיר

על כבשה שחורה, צווארון כחול וקו אדום | מילון אבניאון

מכירים את עובד הצווארון הכחול שהשתמש בשקר לבן כדי לקבל אור ירוק לצאת להפסקה?

בעברית יש לא מעט ביטויים שמכילים בתוכם מילים "צבעוניות". לעתים הם משמשים בהוראתם הפשוטה, המקורית, ולעתים בהשאלה, כמטאפורה. כאן נסביר מהו המקור של חלק מן הביטויים האלה ומה משמעותם.

נתחיל בכבשה שחורה. מקורו של הביטוי בשפה האנגלית. בימינו הוא משמש בהשאלה ככינוּי גנַאי לחָרִיג במשפחה או בחברה, מי שפועל בצורה שונה מהנורמה, אדם שנחשב למקור של אכזבה, כישלון או בושה. 

אבל במקור הכבשה אומנם הגיעה מן העדר.

כבשים שחורות הן נדירות יחסית, ועל כן בולטות בקרב הכבשים הלבנות. בעבר, נחשב הצמר שלהן לנחות ולא שימושי מאחר שלא היתה אפשרות לצבוע אותו, ואנשים העדיפו כבשים לבנות בעדרים שלהם.

ואם כבר לבן, מהו שקר לבן? מקורו של הביטוי באנגלית. הוא משמש ככינוי לשקר שאמירתו אינה פוגעת בַּזוּלַת, שקר שנובע מתוך כוונה טובה. הביטוי "שקר לבן" נכנס לראשונה לשימוש במאה ה-18 והתבסס על ההבחנה בין הצבע השחור לצבע לבן, שלפיה האחרון מסמל טוהר ותמימות.

מה בנוגע לצווארון הכחול? גם מקורו של הביטוי הזה בשפה האנגלית. הוא משמש ככינוי לתפקיד הקשור בעבודת כפיים, או לעובדי תעשייה. זאת בניגוד לצווארון לבן, שהוא כינוי לעובדים בתפקידים פקידותיים, מנהליים, עובדי מעבדות וכדומה, שאינם עוסקים בעבודת כפיים. מקורו של הביטוי הוא בצבע המדים שלבשו עובדי התעשייה במאה ה-19, אשר עמד בניגוד לחולצות הלבנות שאותן לבשו בדרך כלל עובדי המשרדים. 

ומה פירוש לתת אור ירוק? מקורו של הביטוי בשפה האנגלית. בימינו הוא משמש בהשאלה כדי לתאר מתן אישור או הוראה למישהוּ להתחיל לפעול. מקורו בשנות ה-30 של המאה הקודמת בארה"ב, כאשר מינהל הכבישים המהירים הפדרלי החל לפקח על פעולת הרמזורים, וקבע כי האור האדום ברמזור תמיד יורה לנהגים לעצור והאור הירוק יורה לנסוע.   

ומהו קו אדום? הביטוי משמש בהשאלה לתיאור גבול שאין לחצות אותו, חצייתו היא מצב שבו התנהגות מסוימת כבר איננה מקובלת. מקורו בשפה אנגלית ובהסכם שנחתם בשנת 1928 בין חברות הנפט הגדולות של בריטניה, ארה"ב וצרפת בעת קריסת האימפריה העותומנית. במעמד החתימה גבולותיה של האימפריה לשעבר לא היו ברורים. את הפתרון סיפק איש עסקים ארמני אשר נטל עיפרון אדום וסימן אותם באופן שרירותי על המפה.   

 

 

≋ כל הזכויות שמורות לאיתאב © 2020 | פיתוח: Dynamic Network Applications