מילה בחדשות

חדשות מוגדרות במילון ספיר כדיווּחַ על אֵירוּעַ או על אֵירוּעַ לכאורה, שיש להם מאפיינים הגורמים להם להיות בּעלי עניין כּללי וּמִיָדי. בימינו הן החדשות עצמן והן קהל היעד הוא רחב מאוד ומגוון. האפיקים בהם מועברות הדשות הם כלל האמצעים התקשורתיים המשמשים כדי להעביר מסרי מכירה של מפרסמים, מידע, הצעות בידור, חדשות פוליטיות וחברתיות וכיוצ"ב מהמקור (שהוא הגורם היוזם את תהליך התקשורת) - ליעד, אלה הם בעיקר אפיקים המוניים כגון רדיו, טלוויזיה, כתבי עת, פרסום חוצות וכיוצ"ב. ההבדל בין האפיקים אינו רק בצד הטכנולוגי ובעלויות ההפקה, אלא בעיקר בכמות ובסוג הקוראים, השומעים או הצופים וכן בדימוי התקשורתי של האפיק. כל אפיק מורכב מסוגי צינור שונים. בחירת האפיק נעשית תוך ניסיון להשיג את החשיפות האפקטיבית המרבית של אוכלוסיית המטרה. עם התפתחות הטכנולוגיה הולכים ונוצרים אפיקי פרסום חדשים ונוספים כגון טלפונים חכמים, אתרי אינטרנט וכדומה.

הקהל המגוון ונושאים המרובים יוצרים לא פעם מושגים שרוב האנשים לא מכירים אותם, או שלא מכירים אותם במדויק. במדור זה ננסה להביא מונחים ומושגים כאלה.

פירוש
דקדוק
ניבים וצירופים
אטימולוגיה
נרדפות וניגודים
חריזה

1. [תנ] הֶעזה כלפי אחר, התנהגות הפוגעת בִּכבוד הזוּלת, עזוּת פָּנים, גסוּת: עַל-מָה דָתָא מְהַחְצְפָה (דניאל ב, 15); מלמד שנתן לו גבורה של ארי וחֻצְפָּה של גוריו (מדרש רבה בראשית צח)
2. [עח] (בהיפוך) תעוזה, נונקונפורמיות והליכה נגד הזרם כדי להגיע למטרה חשובה

<חצף> והסיומת ~ָה. משקל קוטלה לציון שם עצם מופשט בנקבה. (המילה חדרה באיות יידי - חוּצפֶּע לאנגלית אמריקאית במלעיל במשמעות העברית החדשה)

פירוש
הפרת אמונים היא עבירה בישראל המופיעה בסעיף 284 לחוק העונשין, התשל"ז-1977:
"עובד הציבור העושה במילוי תפקידו מעשה מירמה או הפרת אמונים הפוגע בציבור, אף אם לא היה במעשה משום עבירה אילו נעשה כנגד יחיד, דינו – מאסר שלוש שנים". המחוקק לא הגדיר את משמעותו וגבולותיו של המושג "הפרת אמונים", ואלה התלבנו בפסקי דין שעסקו בעבירה זו.
נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, ציין כי "האיסור הפלילי על הפרת אמונים בא לשמור על שלושה ערכים מוגנים"
- אמון הציבור בעובדי הציבור: שמירה על תדמיתו של השירות הציבורי.
- טוהר המידות של פקידי הציבור: שמירה על התנהגות הוגנת וישרה של עובד הציבור.
- אינטרס הציבור, עליו מופקד עובד הציבור: וידוא שעובד הציבור יגשים את תפקידו כנדרש.
מתוך ויקיפדיה
פירוש
דקדוק
ניבים וצירופים
אטימולוגיה
נרדפות וניגודים
חריזה

1. [תנ] פּיתוּי כַּספּי להַשָׂגת טובת הנאה שלא כַּחוק או שניתן כדי להטות דעתו של אדם לטובת הנותן. שלמונים: ושֹחַד לא תִקַח כי השֹחַד יעַוֵר פִּקחים וִיסַלֵף דִברֵי צַדיקים (שמות כג ח) לֹא יִשָא פָנִים ולא יִקַּח שֹחַד (דברים י, 17)
2. [עח] תשלומים, הבטחות או הצעות, הניתנות לבעל סמכות, או איש ציבור, כדי להשפיע עליו לחרוג מדרך הפעולה שהוא מצווה עליה, בצורה לא הוגנת, ובמטרה לקבל הטבות שללא השוחד לא היו מוענקות לאותו אדם.
3. [עח] על פי החוק, כל טובת הנאה שמקבל איש ציבור או אדם קרוב אליו יכולה להיחשב כשוחד אם איש הציבור לוקח את טובת ההנאה מתוך הבנה שהוא יצטרך לעשות או לא לעשות משהו בתמורה, גם אם הדבר המסוים הזה לא נקבע מפורשות
bribe, graft
פירוש
דקדוק
ניבים וצירופים
אטימולוגיה
נרדפות וניגודים
חריזה
בפירמה, ניגוד המתעורר בין בעלי תפקידים שונים בארגון, בין האינטרסים שאחד מיצג לבין האינטרסים שהשני מייצג במסגרת הפירמה. ניגוד כזה יכול להתעורר משום שארגון בנוי מיחידות ומפונקציות, שלכל אחת מהן מטרות משלה, שלעתים מזדהות עם מטרותיהן עד כדי איבוד הראייה הכוללת של טובת הארגון. ניגוד עניינים כזה הוא תופעה שכיחה בין מנהל השיווק לבין מנהלים אחרים בפירמה. למשל, מנהל שיווק ירצה מותגים רבים וזמינים לעומת מנהל הכספים שיתנגד למלאי גדול או מנהל הייצור שיעדיף מוצר משובח שהוקדש זמן רב לייצורו; או בין סוכן מכירות לבין הפירמה מצד אחד (בהיותו מייצג את הלקוחות בפניה) ולבין הלקוחות מצד שני (בהיותו מייצג את הפירמה כלפיהם) וכיוצ"ב.
conflict of interest

מצב של ניגוד עניינים יכול גם להיות ביחסים של עובדי ציבור עם כאלה שאינם עובדי ציבור

ציטוטים מויקיפדיה מוגשים כפוף לרשיון cc-by-sa
דפדוף במילון
א
ב
ג
ד
ה
ו
ז
ח
ט
י
כ
ל
מ
נ
ס
ע
פ
צ
ק
ר
ש
ת
תוספת נופך:
ארץ התנ"ך
שדות סמנטיים
פתגמים
תחדישים
הלחם, תצליל ומצלול
חידודי לשון
היפוכי משמעות
מטבעות לשון
ניחוח קלאסי
מילה בחדשות
מילים יחידאיות
מילים שכדאי לדעת
דומה אבל שונה
קבוצות
מילון ספיר | מילון עברי עברי | מילון אנציקלופדי