מילון אבניאון - מילון עברי עברי
מייסד ועורך ראשון: איתן אבניאון
מילון המקרא
מילון ספיר

בין פאודה לקורונה: עשר המילים של 2020 | מילון אבניאון

לאחרונה הכריזו שני מילונים אמריקאיים מובילים כי המילה "המחופשת" ביותר אצלם  במהלך השנה האזרחית, שמסתיימת ממש עוד מעט, היא Pandemic, מגפה עולמית. זו הפעם הראשונה שבה המילונים האינטרנטיים הגדולים מסכימים ביניהם על מילת השנה!

אז נכון, אולי זה לא ממש מפתיע, אבל אצלנו המצב מעט שונה. 

גם אנחנו רצינו להביא לכם את מילת השנה של מילון אבניאון, לפי מספר החיפושים שלכם במהלך השנה. אך כשבאנו לבדוק איזו מילה כיכבה בחיפושים גילינו שיש כמעט שוויון במילים אשר בראש הרשימה, ולפיכך הבאנו לכם את עשר הגדולות - המילים ששלטו בחיפושיכם בשנת 2020: 

שלא תטעו, גם אצלנו עלו ברשימה מילים הקשורות ישירות למגפה, ובהן כמובן המילה קורונה. אגב, הערך הזה מחזיק עשרה פירושים שונים, שרובם אינם קשורים למחלת קוביד 19. ואיך הצירוף משפחה גרעינית מתקשר למילה קורונה, כולנו בוודאי יודעים - בעזרת הערך הזה ידענו איך להתנהל במהלך הסגרים, שבאו עלינו השנה ולא לטובה. 

 השדה הסמנטי של כמה מהמילים המובילות בחיפושיכם השנה נוגע לתחום הפוליטי, שהרי עברה עלינו שנה סוערת מבחינה פוליטית, ולצערנו נראה שהסערה הזאת תמשיך גם לשנת 2021. נתחיל במילה פריטטי, שהערך שלה עזר לנו להבין מהי "ממשלה פריטטית" ומהן "ועדות פריטטיות", צירופים ששלטו בשיח הציבורי השנה. 

גם המילים רציונל, גחמה ופאודה השתייכו כנראה השנה לשדה הפוליטי, ובתורן השתלבו ברשימה בזכות נאומים פוליטיים, בעיקר של ראש הממשלה ושל ממלא מקומו.

את שתי המילים הבאות, תגלית והמצאה, שהגיעו ממש גבוה השנה, קשה לקשר לפרשה תקשורתית כזו או אחרת, אבל אנחנו אוהבים אותן מאוד. מדוע? מכיוון שהן חיוביות ועבריות!  

ושתיים אחרונות, חביבות במיוחד: הצירוף הלועזי פר אקסלנס משמש כנראה רבות בשיח בישראל, ולכן מן הסתם מככב ברשימת הגדולות.

אך מדוע נכנס לרשימה במקום מאוד מכובד, כמעט בראשה(!), הביטוי הסלנגי והאהוב שמחת זקנתי בראש חוצות?? הייתכן שאנחנו כה ציניים ולכן עושים שימוש רב במשפט הזה? או שפשוט הערך עצמו מבדר ומושך אליו גולשים? היכנסו וגלו בעצמכם!

 

חברים יקרים, אנו שמחים שנעזרתם בנו כדי להבין מעט את העולם שמסביב, שהשנה באמת הגזים במורכבותו ובשינויים התכופים שחלו בו במהלכה. 

 

שנה אזרחית טובה והמון בריאות!

≋ כל הזכויות שמורות לאיתאב © 2020 | פיתוח: Dynamic Network Applications