מילון אבניאון - מילון עברי עברי
מייסד ועורך ראשון: איתן אבניאון
מילון המקרא
מילון ספיר

אֶאוּרֵקָה! יש יוונית בתוך הסלט שלי | מילון אבניאון

ידוע ומפורסם שהלטינית, לשון הלטינים והרומים הקלאסים - שפה שדובר בה ברומא העתיקה - השפיעה רבות על השפות הלטיניות של היום: צרפתית, ספרדית ואיטלקית למשל, וגם על לשונות גרמאניות, כגון האנגלית כמובן - ועל שפות רבות נוספות, כמו העברית. 

גם ליוונית העתיקה השפעה עצומה על לשונות רבות, שהחלה כנראה בסביבות המאה ה-8 לפני הספירה, בראש ובראשונה על הלטינית עצמה. בתקופה הקדומה, בין השאר בשל השליטה היוונית באזורנו, נכנסו לעברית מילים רבות שמקורן ביוונית.

 המילים שמקורן בלטינית וביוונית עברו דרך שפות שמיות הקרובות אלינו, כמו ארמית למשל, והשתרשו בתקופת המדרשים בלשון חז"ל, ובימי הביניים. הן נותרו בשימוש גם בעידן העברית החדשה כמילים עבריות-תקניות לכל דבר. נביא כאן מילים כאלה שחלקן יפתיע אתכם!

 

נכון, קל לשייך את המילים דמוקרטיה, אריסטוקרטיה ולוקסוס ללטינית וליוונית, אבל כשאנחנו מתייחסים לפלומה הרכה והזהובה של האפרוח, רובנו לא יודעים שהמילה pluma משמעותה "נוצה" בלטינית.

ומה חושבים הקוסמים במופעי הילדים כשהם עדיין קוראים "הוקוס פוקוס!" ומעלימים את העוזר המסכן שלהם? האם הם יודעים שהקריאה הזאת היא שיבוש של תפילה נוצרית? 

מצד שני, חשבתם שקולר הכלב מקורו ביוונית? collarion הוא שרשרת לצוואר ביוונית מאוחרת, והמקור כאן הוא דווקא בלטינית: collare! וסוליית הנעל שהתלכלכה משאריות שהותיר אחריו הכלב - היא בכלל solea, שפירושה סנדל ברומית.

גם הטירונים שרק התגייסו לצבא, הווילון שבמקלחת והאסלה הכה שימושית, כולן מילים שהושאלו מלטיניות והשתרשו בעברית שלנו, כנראה לעד. היכנסו לערכים הללו וראו את פירושן המקורי.

 

בואו נבחן כמה מילים עבריות של ממש שמקורן ביוונית: האזמל שבידי המנתח - מקורו בכלל במילה העתיקה "סמילה". לא רבים יודעים שהגרוטאות שנועדו לגריטה הן במקור מילים יווניות המתארות דווקא חפץ של אישה…

גם אנדרטה וספוג מקורן ביוונית, ויש עוד כל כך הרבה… הרי הסיטונאי בשוק (ביוונית sitoines = סוחר תבואה) שמוכר כרוב, פטרוזיליה (ביוונית, "כרפס הסלעים") ואטריות (ביוונית, מאפה בצק) כנראה אינו יודע את מקורן היווני של כל המילים הללו. הוא בעיקר מבקש, מן הסתם, כמו כולנו, פרנסה טובה.

 

זאת הייתה רק טעימה. לא נוכל להביא כאן את כל המילים שמקורן ביוונית ובלטינית, רק הקפידו להציץ בלשונית האטימולוגיה בכל חיפוש במילון שלנו, בוודאי תיתקלו בעוד מילים כאלה, שיפתיעו אתכם.

 

≋ כל הזכויות שמורות לאיתאב © 2020 | פיתוח: Dynamic Network Applications