מילון אבניאון - מילון עברי עברי
מייסד ועורך ראשון: איתן אבניאון
מילון המקרא
מילון ספיר

על העורך | מילון אבניאון

איתן אבניאון - מייסד המילון והעורך הראשון


איתן אבניאון הוא מילונאי ומו"ל. בעבר היה מנהל ישראלי בתחומי הכספים והביטוח, ונעשה מילונאי לאחר פרישתו מתחומים אלה. 

חייו ופועלו

נולד ב-6 בספטמבר 1930 בשדליץ, פולניה, לברכה לבית הלפרין והרב שאול זאב ברגשטיין שכיהן כרב העיר. בשנת 1932 עלתה המשפחה לירושלים ובה עברו עליו ילדותו ונעוריו, בה התגייס לצבא (1948) ושירת בפלוגת יהונתן, גדוד מוריה וחטיבה 6, ובה למד באוניברסיטה העברית: בוגר כלכלה וסוציולוגיה (1951 -1953) ותואר שני במינהל עסקים (1960 -1961; מחזור ראשון בארץ ללימוד מקצוע זה).

 אבניאון שימש במבחר תפקידים בכירים במגזר הממשלתי וההסתדרותי. במשרד האוצר (1951- 1967) כיהן כמפקח בפשמ"ג ירושלים, עוזר ראשי לניכויים בנציבות מס הכנסה וסגן הממונה על החיסכון והביטוח. במגזר ההסתדרותי היה מנכ"ל גמול, החברה להשקעות של קרנות הפנסיה וקופות הגמל; מנכ"ל משותף של בנק הפועלים, מנכ"ל הסנה ועוד.

 במסגרת פעילותו כמנכ"ל משותף של בנק הפועלים (1970 – 1973) היה חבר במועצות מנהלים רבות, בהן הבורסה לניירות ערך, החברה לישראל, חברת דלק, ועדת ההשקעות של חברת העובדים ועוד. כמו כן כיהן כיו"ר הלוואה וחיסכון יפו-תל-אביב. בתפקידו זה פעל למיזוג האגודה אל תוך בנק הפועלים (לאחר שלא הייתה עוד הצדקה לקיומן העצמאי של אגודות כאלה). ואכן, בזכות מאמציו הסכימו כל הגופים הפוליטיים שהיו מיוצגים באגודה להעביר את 31 סניפי האגודה לבנק הפועלים. לאחר מכן פעל להעברת מחצית הסניפים של אגודת הלוואה וחיסכון חיפה לבנק (6 סניפים). פעולות אלה שינו את מערך פני הסניפים של בנק הפועלים באופן ניכר והביאו, בין השאר, את בנק הפועלים מהמקום השלישי במערכת הבנקאות למקום השני ולאחר מכן הגיע הבנק גם למקום הראשון.

 תחת ניהולו (1973 -1983) הפכה "הסנה" לקבוצת הביטוח הגדולה בישראל (עם נתח שוק של למעלה מ-30%). הקבוצה כללה חברות בנות בארץ ובחו"ל שהתמחו בענפי ביטוח שונים. ההתרחבות הביאה לצורך בהתחדשות ובאירגון מחדש של הקבוצה אך תוכנית העבודה הביאה את המנכ"ל להתנגשות עם ועד העובדים וחלק מהעובדים הבכירים. אלה, בתמיכת מזכיר ההסתדרות דאז ירוחם משל, חתרו תחתיו ומנעו את ביצוע התוכנית, דבר שהביא, בסופו של דבר, לפרישתו מהחברה. 10 שנים לאחר פרישתו מניהול "הסנה" קרסה החברה.

 בשנים 1978 – 1982 כיהן כיו"ר איגוד חברות הביטוח. בשנים 1981 – 1982 היה חבר מועצת עירית תל-אביב.

 בשנת 1984 החל אבניאון לתרגם את ניסיונו הרב בכלכלה ומינהל לשורה רחבה של לקסיקונים מקצועיים ופתח בקריירה פורה של כתיבת מילונים ועריכתם. הוא פרסם בהוצאת עם עובד את הספר "לקסיקון ביטוח" וכן מילון פיננסי שראה אור בהוצאת מקמילן בארה"ב . בעקבות הצלחת הספרים הקים אבניאון את הוצאת "איתאב" (1987) ופרסם באמצעותה מספר ניכר מילונים כלכליים נוספים. במקביל החל ללמוד, להתמחות ולעסוק במילונאות כללית והוציא יותר מכל מילונאי אחר מילונים רבים הקשורים ללשון העברית. היקף העבודות וטיבן היקנה לו אצל רבים את התואר בכיר מילונאי ישראל כיום.

את ניסיונו כאיש ביטוח וכמילונאי שילב אבניאון בתפקידו כיו"ר הועדה למונחי ביטוח שליד האקדמיה ללשון העברית.  

לאיתן אבניאון ארבעה ילדים. נשוי ליהודית אוריין.

בינואר 2011 ייסד אבניאון והעלה לרשת האינטרנט את אתר המילון המקוון, בעזרת נכדו, גיא אבניאון, מנהל התכנות והפיתוח של המילון. היום יש במילון אבניאון קרוב לחצי מיליון ערכי לשון, ערכים אנציקלופדיים, הפניות ועוד. הערכים כוללים פרטים דקדוקיים, מידע אטימולוגי, נרדפות וניגודים, איורי המחשה, ניבים וביטויים, ופירושים באנגלית. במילון יש מאמרי לשון רבים, פתגמים, מונחונים, שדות סמנטיים וטקסטים לשוניים אחרים. 

קראו על צוות המילון - כאן

-------------------------------------------------------------------------------

ספריו של אבניאון מתחלקים לשלושה סוגים עיקריים: האחד, ספרים לשוניים; השני ספרים כלכליים-פיננסיים; והשלישי, ספרים כלליים:


1. ספרים לשוניים


מילון ספיר אנציקלופדי

מילון בן שלושה כרכים המכיל מעל למאתים ועשרים אלף ערכים ערכי משנה והגדרות, מלווים בציטוט מקורות ודוגמאות שימוש. מהדורה חדשה שלו הופיעה בשנת 2002.

מילון ספיר החדש

מהדורה חדשה (2007) של מילון ספיר המרוכז, בכרך אחד, הכולל את כל הערכים שבמילון ספיר האנציקלופדי למעט ציטוט מקורות ודוגמאות שימוש.

מילון ספיר כיס

מילון המותאם לעולים חדשים ולתוכנית הלימודים בבית הספר ולצרכיו של התלמיד בראשית דרכו. למילון שתי גרסאות: האחת עם איורים וללא דוגמאות שימוש, ושנייה עם דוגמאות שימוש וללא איורים.

מילון ספיר למילים ומונחים לועזיים

מילון שבו מכונסים כלל המילים השאולות והמונחים המאומצים שנטמעו בשיח הישראלי-עברי, בצירוף הסבר מקיף מילולי ואטימולוגי. המילון יצא לאור בשנת 2006.

מילון אנציקלופדי של המקרא

מילון המביא פירושים מדעיים ומסורתיים לתנ"ך. במילון כלולות כל המילים בתנ"ך, ללא יוצא מן הכלל, על פי נוסח המסורה. כמו כן כולל המילון ערכים בנושאי יסוד המאפשרים ללמוד על התקופה.

מילה במילה

תזאורוס של השפה העברית. האוסף העברי השלם והמקיף ביותר של מילים נרדפות, ניגודים ושדות סמנטיים. המילון בא להשלים את המילון הרגיל ולהעשיר את שפתו של המשתמש. לספר גם גרסה מותאמת לילדים בשם "מילה במילה הראשון שלי".

לשון ראשון

ניבים, צירופי לשון ומכתמים שהם על יסוד המקורות. בצד כל ניב מופיע הפירוש המקורי שלו ובצדו שימוש עכשווי אפשרי שלו. הנגישות לניבים רבה ואפשר למצוא ניב על יסוד ידיעת חלק ממנו בלבד.

קורא בשם

מילון האומר לכם, במלל או באיור, איך קוראים לזה אם אתם יודעים מה זה. מילון המאפשר לקרוא בשם לתופעות מופשטות, לפרטים טכניים ולדברים שאתם רואים או חשים אך לא יודעים את שמם.

חרוזים לכל עט

ספר המחלק את כל המילים לחטיבות ולקבוצות, ומציג גישה קלה למניפת חרוזים שתהייה פרושה לפני הכותב המחפש אחרי חרוז מתאים.

תשבצת

מילון נושאים לפתרון תשבצים וחידונים. במילון מרוכזים עשרות אלפי מילים בעשרות חטיבות הממויינות לקבוצות, הקבוצות ממויינות לפי מספר האותיות של המילים ובתוכן מיון לפי אלף בית.

 

2. ספרים כלכליים-פיננסיים


לקסיקון ביטוח

ניסיון ראשון בעברית לקבץ ולגבש את מכלול הנושאים הנוגעים בענף הביטוח ואת אלה הקשורים בו. הלקסיקון יצא בשנת 1984 בהוצאת עם-עובד.

Dictionary of Finance

מילון מקיף למונחים ישנים וחדשים בתחום הכלכלה, הכספים, מסחר, ביטוח, שיווק וכיוצ"ב. המילון, באנגלית, יצא בשנת 1987 בהוצאת Macmillan ניו-יורק, ארה"ב.

לקסיקון לכלכלה

לקסיקון שהופיע לראשונה בשנת 1990 ולאחרונה, במהדורה חדשה מורחבת, בשנת 2004. הלקסיקון כולל כארבעת אלפים ערכים תיאורטיים ומעשיים הנוגעים לזרמים, אירועים ומגמות בכלכלה המקומית והעולמית.

שיווק ופרסום מאלף עד תו

לקסיקון הכולל כשלושת אלפים ערכים מעשיים ותיאורטיים בטווח רחב של נושאים הקשורים לשיווק ופרסום. המילון יצא לראשונה בשנת 1989 ועודכן במסגרת "מעות".

חשבונאות מסים וביקורת

הלקסיקון שיצא לאור בשנת 1990 בשני כרכים, נכתב בשיתוף עם יחזקאל פלומין ויהלי שפי, והוא כולל כחמשת אלפים ערכים בתחומי החשבונאות והמסים והנושאים המשיקים להם.

פיננסים ובנקאות מאלף עד תו

לקסיקון רב-היקף (4 כרכים) המהווה מקור מידע לכל העוסקים או הקשורים לתחומים אלה. הלקסיקון יצא לאור בשנת 1992 ושימש כמצע לדיוני הועדה למונחי הבנקאות ושוק ההון של האקדמיה ללשון העברית שפעלה בשנים 1993 – 2006.

מילון למונחי כלכלה מינהל ועסקים

מילון דו-לשוני בשני כרכים שכינס לראשונה בישראל את כל המונחים המקצועיים המשמשים את העוסקים בתחומים השונים של עולם העסקים, ככלי עזר רב-ערך לבעלי מקצוע בתחומים אלה.

בנקאות ושוק ההון

מילון שבו כ-8000 ערכים בנושאי הבנקאות ושוק ההון הכולל ערכים קלאסיים בצד ערכים חדשים שהתפתחו בשוק דינמי זה בשנים האחרונות. למרות ה`רגון השולט בתחום זה נעשה מאמץ לתת את ההסברים בצורה תמציתית ובלשון בהירה שתהייה מובנת לרבים.

מילון למונחי בורסה וניירות ערך

מילון עברי-עברי-אנגלי הכולל למעלה משלושת אלפים ערכים של מונחים בסיסיים ומקצועיים לגבי מה שקורה בבורסה בארץ ובבורסות העולם. המילון יצא בשנת 1993 בשיתוף עם "גלובס".

מילון למונחי בנקאות ומימון

מילון שנועד לסייע לבנקאי וללקוחו להבין האחד את השני על ידי הבנת הלשון בה משתמש הבנק ודרך פעולתו. המילון יצא בשנת 1994 בשיתוף עם "גלובס".

מילון למונחי ניהול ומינהל

מילון שנועד להיות מדריך ומכוון לידע המגוון הדרוש למנהל ובכך לשפר את הניהול באמצעות פיתוח עצמי והכרת האמצעים הטכנולוגיים והמתודולוגיים העומדים לרשות הארגון.

מילון למונחי משאבי אנוש

מילון שמגמתו ליצור לשון אחת ושפה אחידה לכל מי שעוסק בתחום, כתנאי מוקדם למניעת אי-הבנות ולאפשר רב-שיח ענייני ויעיל בין מנהלי משאבי אנוש, העובדים ונציגיהם.

מילון למונחי הייצור והתפעול

מילון שנועד להיות מדריך ומכוון ללשון המשמשת את כל הקשורים לנושא ולסייע לכל הרמות העוסקות בניהול הייצור והתפעול הן בתחום התיאוריה והן בשדה העשייה היום-יומי.

מעות

אגרון הכלכלה המינהל והעסקים (www.maot.co.il) - אתר אינטרנט שבו הועלו כל המילונים והלקסיקונים הכלכליים והניהוליים שנערכו על ידי איתן אבניאון ונוספו אליהם לקסיקונים חדשים בתחומים שונים כגון, תחבורה, מקרקעין, דיני עסקים, ר"ת עבריים ולועזיים וכדומה. כל הלקסיקונים הורחבו ועודכנו כדי שיתאימו לתקופה והאתר כולל עד כה למעלה מ-42 אלף ערכים בתחומים אלה.

 

3. ספרים כלליים


לקסיקון למיתולוגיה

מדריך מרוכז למיתולוגיה העולמית .יש בו יותר מארבעת אלפים ערכים מסודרים לפי אזורים גאוגרפיים ובסדר אלפביתי. הערכים מגלים את המסורות המורכבות של העמים השונים ואת דרך ראייתם את העולם על יסוד האגדות, האמונות הדתיות, הפולקלור וההיסטוריה שלהם.

לא על הלחם לבדו

מילון לגסטרונומיה שאינו מדריך לבישול אלא כזה שמטרתו להבהיר לאדם מה מסתתר מאחורי שם רב-רושם של מאכל או משקה שסועד שומע ממלצר או קורא בתפריט.

 

 

(דף זה לקוח בחלקו מערך הויקיפדיה "איתן אבניאון")

≋ כל הזכויות שמורות לאיתאב © 2020 | פיתוח: Dynamic Network Applications